APIKOMPLEKS MED

Апикомплекс мед со цветен прав,матичен млеч и прополис, обогатен со витамин Б2, Ги зајакнува одбрамбените способности на организмот за време на грип и настинка. Пакување: 250 гр.
Manufacturer: Medex
ден 0,00

АПИКОМПЛЕКС

Мешавина од мед, матичен млеч, прополис, цветен прав, рибофлавин (витамин Б2) и витамин Ц

ДОДАТОК НА ИСХРАНАТА

БЕЗ КОНЗЕРВАНСИ, ВЕШТАЧКИ АРОМИ, БОИ И ЗАСЛАДУВАЧИ                    

Нето: 250 гр

СОСТАВ: мед 94%, цветен прав 3%, матичен млеч 1,5% 70-процентен екстракт од прополис, витамин Ц и рибофлавин (витамин Б2).

Упатство за употреба: Препорачаната дневна количина е 6 лажички. Земете 1 до 2 лажички 3 пати дневно.

Напомена: Препорачаните дневни количини не смеат да се пречекорат. Додатокот на прехраната не е надомасток или замена за балансирана исхрана.

Да се чува вон дофат на мали деца!

Внимание: На лицата алергични на прополис,матичен млеч или цветен прав не им советуваме употреба на производот. Заради состојките од природно потекло може да дојде до мали отстапувања во составот и изгледот на производот.

Да се чува на темно и суво место на температура до 25Ц.

Хранлива вредност

На 100г

На препорачан дневен внес (6 лажички = 30г)

Енергетска вредност

1422,1kj/334,7kcal

426.6kj/100.4kcal

Белковини

1,0 г

0,3г

Јаглени хидрати

80,7 г

24,2 г

Од тоа:

 

 

Шеќери

61,1 г

18,3 г

Масти

0,3 г

0,09 г

Од тоа :

 

 

Заситени масни киселини

< 0,1 г

< 0,03 г

Влакна

1,3 г

0,4 г

Натриум

0,025 г

0,008 г

Витамин Ц

40 мг

12 мг   15% ПДВ

Рибофлавин (витамин Б2)

1,4 мг

0,42 мг 30% ПДВ

10 ХДА

20 мг

6 мг

Биофлавоноиди (изразени како кавна киселина)

150мг

45 мг

Од тоа :

 

 

Галангин и пиноцембрин

30 мг

9 мг

 

*Хранливата вредност се темели на анализата на производите.

ПДВ = препорачан дневен внес        

Витамин Ц има улога во работата на имунолошкиот систем.

Рибофлавин (витамин Б2) придонесува за намалување на заморот и исцрпеноста и има улога во зачувување на нормални црвени крвни зрнца.

 

Категоризација во АХВ: бр. 17-4802/2 од 14.11.2012