GELEE ROYALE JUNIOR

Желе Ројал ЈУНИОР Наменет е за деца постари од 3 години. Не содржи вештачки ароми, бои и конзерванси,ја зајакнува природната отпорност на децата. Желе Ројал ЈУНИОР, пред се е природна, сигурна и ефикасна помош во превентивната заштита на децата, за време на сезонските болести.
Manufacturer: Medex
ден 0,00

GELEE ROYALE JUNIOR ампули

Додаток на исхраната, матичен млеч во раствор, со природни витамини за деца                      

Нето количина: 90мл е (10 ампули по 9мл(10г))

Матичниот млеч е најскапоцениот пчелен производ. Го зајакнува имунолошкиот состав на организмот, на телото му дава снага и енергија, затоа претставува одличен додаток на секојдневната исхрана. Витамините се неопходни за нормално дејствување на организмот. Витамините Ц, Е и бета каротенот делуваат во синергија со одбранбениот систем на организмот. Бидејќи човечкиот организам не може да ги синтетизира, потребно е да се внесат по пат на исхрана.

Намена: Помага во јакнење на одбранбените сили на организмот кај децата. Состојки: вода, емулгатор, сорбитолен сируп, матичен млеч 2,5%, сок од ацерола во прав, витамин Ц 130mg, витамин E 60мг, бета каротен 4мг, природен екстракт од плод на соја.

Упатство за употреба: Производот е наменет за деца постари од 3 години. Препорачаната дневна количина е една ампула. Содржината на едната ампула испијте ја наутро пред доручек. Препорачуваме земање на производот во траење од 90 дена, а потоа прекин од две недели. Благо лутиот вкус и талогот на дното од ампулата е од природно потекло. Пред употреба ампулата да се протресе.

ВниманиеНа лицата алергични на матичен млеч не препорачуваме употреба, Поради состојките од природно потекло може да дојде до мали отстапувања во составот и изгледот на производот.

Напомена: Пречекорувањето во конзумирање на производот може да делува пургативно/лаксативно. Во случај на преосетливост веднаш прекинете го конзумирањето на производот. Препорачаните дневни количини, односно дози, не смеат да се пречекорат. Додатокот на исхраната не е надоместок на врамнотежената и разновидната исхрана.

Да се чува производот од досегот на децата!

Чувајте го производот во темна и сува просторија при собна температура до 25 Ц.

Поради состојките кои се од природно потекло можни се помали одстапки во составот, изгледот и вкусот

 

 

Состав

На препорачана дневна количина-една ампула10г

Свеж матичен млеч

Од тоа:

10HDA

250 мг

 

3.5 mg

Витамин Ц

13 мг           16% PDV/PDU

Бета каротенПровитамин А

400 µg         50% PDV/PDU*

Витамин Е

6 мг            50%PDV/PDU

ПДВ = препорачан дневен внес

Витамин Ц придонесуваат за нормална функција на имунолошкиот систем и намалување на заморот и исцрпеноста.

Витамин Е придонесува за заштита на келиите од оксидативен стрес.

 

Категоризација во АХВ: бр. 17-4984/2 од 28.01.2013